8D117W26SA-LC
Mfr.Part #
8D117W26SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Size :
20
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
26
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8D117W26SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D117W26SA-LC Overview
8D117W26SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D117W26SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D117W26SA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT