8D117W26PN
Mfr.Part #
8D117W26PN
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
26
Datasheets
8D117W26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D117W26PN Overview
8D117W26PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D117W26PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D117W26PN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER