8D117W26PB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D117W26PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Orientation :
B
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
20
Number of Positions :
26
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8D117W26PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D117W26PB-LC Overview
8D117W26PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D117W26PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D117W26PB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT