8D117F26SN
Mfr.Part #
8D117F26SN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
26
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
8D117F26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D117F26SN Overview
8D117F26SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D117F26SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D117F26SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER