8D115ZC19SN
Mfr.Part #
8D115ZC19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D115ZC19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D115ZC19SN Overview
8D115ZC19SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115ZC19SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115ZC19SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER