8D115ZC19SA
Mfr.Part #
8D115ZC19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Green
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D115ZC19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D115ZC19SA Overview
8D115ZC19SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115ZC19SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115ZC19SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER