8D115ZC19PN
Mfr.Part #
8D115ZC19PN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Datasheets
8D115ZC19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D115ZC19PN Overview
8D115ZC19PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115ZC19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115ZC19PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER