8D115ZC19PB
Mfr.Part #
8D115ZC19PB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Termination :
Crimp
Color :
Green
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
7.5A
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Datasheets
8D115ZC19PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk B Threaded
8D115ZC19PB Overview
8D115ZC19PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115ZC19PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115ZC19PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER