8D115ZC19PA
Mfr.Part #
8D115ZC19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Thermoplastic
Termination :
Shell Size - Insert :
Color :
Green
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D115ZC19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk A Threaded
8D115ZC19PA Overview
8D115ZC19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115ZC19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115ZC19PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER