8D115ZC18SN
Mfr.Part #
8D115ZC18SN
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
7.5A
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Color :
Green
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Finish :
Green Zinc Cobalt
Number of Positions :
18
Datasheets
8D115ZC18SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Green Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Threaded
8D115ZC18SN Overview
8D115ZC18SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115ZC18SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115ZC18SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER