8D115ZC15PN-LC
Mfr.Part #
8D115ZC15PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Housing Color :
Green
Number of Positions :
15
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D115ZC15PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 15 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D115ZC15PN-LC Overview
8D115ZC15PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115ZC15PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115ZC15PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT