8D115F19SB
Mfr.Part #
8D115F19SB
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D115F19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D115F19SB Overview
8D115F19SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115F19SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115F19SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER