8D1-15F18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D1-15F18PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
18
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
8D1-15F18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D115F18PN Overview
8D115F18PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115F18PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115F18PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER