8D025F43SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D025F43SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
43
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
43
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
25-43
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Datasheets
8D025F43SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D025F43SN Overview
8D025F43SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D025F43SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D025F43SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER