8D023Z21PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D023Z21PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Zinc Nickel
Number of Positions :
21
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
8D023Z21PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Zinc Nickel 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D023Z21PN-LC Overview
8D023Z21PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D023Z21PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D023Z21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT