8D023W21PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D023W21PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
21
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Datasheets
8D023W21PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D023W21PN-LC Overview
8D023W21PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D023W21PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D023W21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT