8D021K41PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D021K41PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
21-41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Number of Positions :
41
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Passivated
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Datasheets
8D021K41PN-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D021K41PN-LC Overview
8D021K41PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D021K41PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D021K41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT