89CNQ135A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
89CNQ135A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
D-61-8
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 135V D618
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Rated DC :
135V
Current Rating :
80A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5mA @ 135V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
990mV @ 40A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Chassis Mount, Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Forward Voltage :
1.14V
HTS Code :
Element Configuration :
Common Cathode
Average Rectified Current :
40A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Application :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
980pF
Number of Pins :
3
Base Part Number :
89CNQ135A
Number of Terminations :
3
Pbfree Code :
No
Max Reverse Voltage (DC) :
135V
Package / Case :
D-61-8
Terminal Position :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Mounting Type :
Chassis Mount
Pin Count :
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Type :
Schottky
Peak Non-Repetitive Surge Current :
4.3kA
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
89CNQ135A
Vishay 89CNQ135A
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 40A 135V-DC 2-Element D-61-8 Chassis Mount
89CNQ135A Overview
Devices that have a forward voltage of 1.14V will operate.Array is possible to draw current from the part of 80A.This device has a capacitance of about 980pF farads.
89CNQ135A Features
1.14V forward voltage
980pF farads
89CNQ135A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
89CNQ135A applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23