88-569789-61S
Mfr.Part #
88-569789-61S
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD SLDR
Stock
13
In Stock :
13
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
25-61
Contact Plating :
Gold
Plating :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
850V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Jam Nut
Number of Contacts :
61
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
COPPER ALLOY
Published :
2006
Threaded
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
61
Datasheets
88-569789-61S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 61 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
88-569789-61S Overview
88-569789-61S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
88-569789-61S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
88-569789-61S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER