88-569786-11H
Mfr.Part #
88-569786-11H
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD SLDR
Panel Mount, Through Hole
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
11
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plating :
Cadmium
Solder
Gender :
FEMALE
Length :
37.54mm
1 (Unlimited)
Depth :
46.02mm
Datasheets
88-569786-11H
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 11 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
88-569786-11H Overview
88-569786-11H Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
88-569786-11H Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
88-569786-11H Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER