88-569769-29S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
88-569769-29S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
88-569769-29S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 29 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
88-569769-29S Overview
88-569769-29S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
88-569769-29S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
88-569769-29S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER