863093C37ALF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
863093C37ALF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN BACKSHELL 37POS 90DEG BLACK
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Backshells, Hoods
Shell Material :
Thermoplastic
Lead Free :
Lead Free
Housing Material :
Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
Wire/Cable Diameter :
13.5 mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Type :
Round
Body Material :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
46.5mm
Packaging :
Bulk
Accessory Type :
Two Piece Backshell
Color :
Black
Length :
60.5mm
Max Operating Temperature :
125°C
Wire/Cable Type :
Round
Material :
Cable Exit :
90°
Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Hardware :
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions :
37
Min Operating Temperature :
-55°C
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
863093C37ALF
Amphenol Communications Solutions 863093C37ALF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Cinch Connectivity Solutions
    CONN BACKSHELL 9POS 180DEG
  • NorComp
    CONN BACKSHELL 9POS 180DEG GRAY
  • ASSMANN WSW Components
    CONN BACKSHELL 9POS 180DEG SHLD
  • ASSMANN WSW Components
    CONN BACKSHELL 9POS 180DEG BLACK
  • NorComp