86130161013345E1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
86130161013345E1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.344 8.75mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insulation Color :
Gray
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Pitch :
2.54mm
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Length - Post :
0.165 4.19mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Header
Feature :
Keying Slot
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Color :
Grey
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold-Palladium
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Series :
Quickie™
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging :
Tray
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Circular
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
86130161013345E1LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Gold or Gold-Palladium Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Cable/Wire 0.344 8.75mm Height