86091325113765E1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
86091325113765E1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DIN HDR 64POS PCB RA GOLD
Manufacturer :
Product Category :
DIN 41612
Voltage - Rated AC :
330V
Pitch :
0.100 2.54mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Working Voltage :
250V
Series :
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tray
Material :
Polyester
Gender :
Male
Length :
94mm
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
32
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Resistance :
15mOhm
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Color :
Grey
Number of Positions :
64
Hole Diameter :
2.85 mm
Contact Finish :
Gold
Style :
B
Number of Positions Loaded :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
1kV