85106T107P50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
85106T107P50
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-26482, 851
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Shell Size - Insert :
10-7
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Length :
36.7mm
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Bayonet Lock
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Applications :
Aviation, Industrial, Military
Color :
Olive Green
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Green Cadmium
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
7
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/VIBRATION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Neoprene
Total Number of Contacts :
7
Datasheets
85106T107P50
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85106T107P50 Overview
85106T107P50 Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85106T107P50 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85106T107P50 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER