851-07A24-61P50-16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
851-07A24-61P50-16
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
61
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Depth :
52.74mm
Series :
MIL-DTL-26482, 851
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Color :
Olive Drab
Plating :
Cadmium
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
7.5A
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Mixed Contacts :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CHEMICAL/ENVIRONMENT/VIBRATION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Aviation, Industrial, Military
Length :
34.63mm
DIN Conformance :
Insert Material :
Neoprene
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
61
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Bayonet Lock
Empty Shell :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
851-07A24-61P50-16
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 61 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85107A2461P5016 Overview
85107A2461P5016 Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85107A2461P5016 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85107A2461P5016 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER