851-07A16-26P50-46
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
851-07A16-26P50-46
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Number of Positions :
26
Number of Pins :
26
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Green
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-26482, 851
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Neoprene
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-55°C
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Industrial, Military
Datasheets
851-07A16-26P50-46
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85107A1626P5046 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount, Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26482, 851 Series, it can be found in this category.It has 26 pins.Temperatures below 125°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~125°C Operating Temperature.
85107A1626P5046 Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85107A1626P5046 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85107A1626P5046 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER