851-07A14-18S50-16
Mfr.Part #
851-07A14-18S50-16
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Total Number of Contacts :
18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Panel Mount, Through Hole
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
18
Solder
IEC Conformance :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C 26482
DIN Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Datasheets
851-07A14-18S50-16
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 18 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85107A1418S5016 Overview
85107A1418S5016 Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85107A1418S5016 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85107A1418S5016 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER