851-07A14-15S50-16
Mfr.Part #
851-07A14-15S50-16
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482
Shielded
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
No
Backshell Type :
Solid
Depth :
34.94mm
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Environmental Characteristics :
CHEMICAL/ENVIRONMENT/VIBRATION RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
24 Weeks
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Length :
30.1mm
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
15
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
15
Bulkhead - Front Side Nut
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
851-07A14-15S50-16
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 15 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85107A1415S5016 Overview
85107A1415S5016 Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85107A1415S5016 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85107A1415S5016 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER