851-07A14-15P50-46
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
851-07A14-15P50-46
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Industrial, Military
Series :
MIL-DTL-26482, 851
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Neoprene
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Olive Green
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Number of Positions :
15
Termination :
Solder
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Plating :
Gold
Datasheets
851-07A14-15P50-46
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 15 Positions Solder Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85107A1415P5046 Overview
85107A1415P5046 Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85107A1415P5046 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85107A1415P5046 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER