851-02E20-39S50-A7
Mfr.Part #
851-02E20-39S50-A7
Termination :
Solder
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
24 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
39
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Flange
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
13A
Datasheets
851-02E20-39S50-A7
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 39 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85102E2039S50A7 Overview
85102E2039S50A7 Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85102E2039S50A7 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85102E2039S50A7 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER