851-02E16-23S50-16
Mfr.Part #
851-02E16-23S50-16
Number of Positions :
23
Total Number of Contacts :
23
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Cadmium
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Aluminum Alloy
Filter Feature :
No
Neoprene
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
13A
Termination :
Solder
ECCN Code :
EAR99
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/VIBRATION RESISTANT
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482
DIN Conformance :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Length :
29.96mm
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Depth :
31.29mm
Datasheets
851-02E16-23S50-16
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 23 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85102E1623S5016 Overview
85102E1623S5016 Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85102E1623S5016 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85102E1623S5016 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER