851-02E14-19S50-34A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
851-02E14-19S50-34A
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Depth :
28.89mm
Series :
MIL-DTL-26482, 851
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Industrial, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Green
Material Flammability Rating :
UL94 HB
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
Number of Positions :
19
Shell Finish :
OLIVE GREEN CADMIUM
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Wire Wrap
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Neoprene
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/VIBRATION RESISTANT
Shielding :
Shielded
Length :
32.92mm
Datasheets
851-02E14-19S50-34A
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Wire Wrap Gold Olive Green Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
85102E1419S5034A Overview
85102E1419S5034A Features
MIL-DTL-26482, 851 series
85102E1419S5034A Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
85102E1419S5034A Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER