832-AG10D-ES
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
832-AG10D-ES
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
IC Sockets
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Number of Positions or Pins (Grid) :
32 (2 x 16)
Termination :
Solder
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Material - Mating :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
800
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Contact Style :
RND PIN-SKT
Body Depth :
0.18 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
32
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Polyester
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Feature :
Open Frame
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
1.6 inch
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Body Breadth :
0.7 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
25.0μin 0.63μm
Datasheets
832-AG10D-ES
Introducing IC Sockets TE Connectivity AMP Connectors 832-AG10D-ES from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, 832-AG10D-ES pinout, 832-AG10D-ES datasheet PDF, 832-AG10D-ES amp .Beyond IC Sockets TE Connectivity AMP Connectors 832-AG10D-ES ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.