821B010-103R001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
821B010-103R001
Manufacturer
NorComp
Description
CONN PLUG MALE 10POS SOLDER CUP
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
Keyed
Termination :
Solder Cup
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Series :
QUIK-LOQ™ 821B
Ratings :
IP50
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current Rating (Amps) :
2.5A
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shielding :
Shielded
Voltage - Rated :
300V
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
7.00μin 0.178μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.413 (10.50mm)
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
10
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Industrial, Instrumentation, Medical, Testing Equipment and Measurement, Telecommunications
Datasheets
821B010-103R001
NorComp 821B010-103R001
Plug, Male Pins Brass Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Nickel Tray Keyed Push-Pull