813-SS-024-10-474101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
813-SS-024-10-474101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN SPRING PISTON 24POS PCB
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Spring Loaded
Contact Resistance :
10MOhm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination Type :
Solder
Reference Standard :
UL
Series :
813
Contact Gender :
Male
Rated Current (Signal) :
3.5A
Number of Contacts :
24
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Piston
Contact Style :
RND PIN-SKT
Body Depth :
0.197 inch
Length - Termination :
0.138 inch
Material :
Brass
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Published :
Packaging :
Bulk
Number of Conductors :
ONE
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)