813-SS-020-10-474101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
813-SS-020-10-474101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN SPRING PISTON 20POS PCB
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Spring Loaded
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Connector Type :
Piston
Material :
Brass
Contact Finish :
Gold
Termination Type :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Published :
2012
Body Length or Diameter :
1 inch
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Number of Rows :
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
20
Durability :
50000 cycles
Number of Conductors :
ONE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Through Hole
Contact Gender :
Male
Reference Standard :
UL
Rated Current (Signal) :
3.5A
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number Of PCB Rows :
Body Depth :
0.197 inch
Contact Finish Thickness :
19.7μin 0.50μm
Length - Termination :
0.138 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Series :
813
Pitch :
0.100 2.54mm