813-SS-016-30-001101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
813-SS-016-30-001101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN SPRING PISTON 16POS SMD
Stock
265
In Stock :
265
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Spring Loaded
Series :
813
Material :
Brass
Number of Conductors :
ONE
Connector Type :
Piston
Number Of PCB Rows :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
RND PIN-SKT
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Reference Standard :
UL
Body Length or Diameter :
0.8 inch
Durability :
100000 cycles
Contact Gender :
Male
Mount :
Surface Mount
Published :
2012
Contact Resistance :
15mOhm
Pitch :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
19.7μin 0.50μm
Contact Finish :
Gold
Rated Current (Signal) :
3.5A
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Bulk
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C