811-SS-005-30-002101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
811-SS-005-30-002101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN SPRING PISTON 5POS SMD
Stock
407
In Stock :
407
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Spring Loaded
Contact Material :
Brass, Stainless Steel
Mounting Type :
Surface Mount
Max Current Rating :
3.5A
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Housing Material :
Polychlorinated
Termination :
Solder
Contact Resistance :
15mOhm
Contact Finish Thickness :
19.7μin 0.50μm
Published :
2012
Packaging :
Bulk
Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
12.7mm
Contact Finish :
Gold
Orientation :
Straight
Number of Conductors :
ONE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number Of PCB Rows :
1
Reference Standard :
UL
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Rows :
1
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Contacts :
5
Series :
811
Depth :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (AC) :
100V