811-S1-026-10-016101
Mfr.Part #
811-S1-026-10-016101
Description
CONN SPRING PISTON 26POS PCB
1
Body Length or Diameter :
2.6 inch
Mount :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
No
10 Weeks
Body Depth :
0.22 inch
Termination Type :
Solder
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mixed Contacts :
No
Number of Conductors :
ONE
Number Of PCB Rows :
Piston
Durability :
50000 cycles
Material :
Brass
Contact Finish :
Gold
19.7μin 0.50μm
Reference Standard :
UL
Contact Gender :
Male
Number of Contacts :
26
Series :
811
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
RND PIN-SKT
DIN Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
Rated Current (Signal) :
3.5A