811-S1-018-10-016101
Mfr.Part #
811-S1-018-10-016101
Description
CONN SPRING PISTON 18POS PCB
Spring Loaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
LOW PROFILE
Number of Contacts :
18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Gender :
Male
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Bulk
Published :
Reference Standard :
UL
Pitch :
0.100 2.54mm
IEC Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Style :
RND PIN-SKT
Contact Finish :
Gold
811
JESD-609 Code :
e4
Rated Current (Signal) :
3.5A
Filter Feature :
Brass
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Through Hole
Termination Type :
Solder
Number Of PCB Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
Connector Type :
Piston
Body Depth :
0.22 inch