811-S1-005-30-015191
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
811-S1-005-30-015191
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN SPRING PISTON 5POS SMD
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Spring Loaded
Mounting Type :
Surface Mount
Gender :
Male
Height :
4mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
811
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
3.5A
Contact Finish Thickness :
19.7μin 0.50μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Piston
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
Straight
Published :
Material :
Brass
Termination :
Solder
Number of Contacts :
5
Voltage - Rated :
150V