81-CBSA-1.0X2.5X0.8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
81-CBSA-1.0X2.5X0.8
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Description
RF SHIELD 1" X 2.5" THROUGH HOLE
Manufacturer :
Leader Tech Inc.
Product Category :
RF Shields
Type :
Shield, 2-Piece
Width - Overall :
1.000 25.40mm
Ventilation :
Non-Vented
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Length - Overall :
2.500 63.50mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Height - Overall :
0.800 20.32mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
80-CBS
Shield, 2-Piece 0.800 20.32mm 1.000 25.40mm Through Hole 2.500 63.50mm Non-Vented 80-CBS
81-CBSA-1.0X2.5X0.8 Overview
81-CBSA-1.0X2.5X0.8 Features
As a type of Shield, 2-Piece
Through Hole value
80-CBS
81-CBSA-1.0X2.5X0.8 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
81-CBSA-1.0X2.5X0.8 RF Shields applications.
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC