80CNQ045S2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
80CNQ045S2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM2
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V PRM2
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 45V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
660mV @ 80A
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Package / Case :
PRM2
Datasheets
80CNQ045S2
SMC Diode Solutions 80CNQ045S2
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C PRM2 Chassis Mount