807-191-06NF14-55SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
807-191-06NF14-55SD
Manufacturer
Glenair
Description
CONN PLUG FMALE 55POS CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Shielding :
Unshielded
Features :
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Package :
Bag
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Termination :
Crimp
Series :
Mighty Mouse 80
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Number of Positions :
55
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
14-55
Applications :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Backshell Material, Plating :
Cable Opening :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Mounting Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Base Product Number :
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium D Push-Pull