805-017-07NF10-13SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
805-017-07NF10-13SA
Manufacturer
Glenair
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD SLDR
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Tradename :
Mighty Mouse
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
MIL Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
5A
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
9 Weeks
Applications :
Military
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Voltage Rating :
DIN Conformance :
Body/Shell Style :
Receptacle
Insert Material :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Shielding :
Shielded
Shell Size :
10
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Cable Opening :
HTS Code :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Material Flammability Rating :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Type :
Solder
Number of Positions :
13
Coupling Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
10-13
Empty Shell :
Features :
Base Product Number :
Package :
Bag
Fastening Type :
Threaded
Primary Material :
Metal
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
Mighty Mouse 805
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Product Status :
Active
Color :
Olive Drab
Contact Type :
Socket, PC Tail
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
13
Brand :
Backshell Material, Plating :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 13 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Threaded