805-005-07M15-37SB
Mfr.Part #
805-005-07M15-37SB
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
3
In Stock :
3
Circular Connector Assemblies
Coupling Type :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
DIN Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Military
Additional Feature :
POLARIZED
HTS Code :
Tradename :
Mighty Mouse
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Metal
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Size - Insert :
15-37
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Material, Plating :
Mixed Contacts :
No
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
Current Rating (Amps) :
5A
Material Flammability Rating :
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bag
Backshell Type :
Solid
Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination :
Solder
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
37
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size :
15
Body/Shell Style :
Receptacle
Max Operating Temperature :
150 °C
Termination Type :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
IEC Conformance :
Mounting Style :
Panel
Shell Style :
Jam Nut
Series :
Mighty Mouse 805
Number of Positions :
37
Empty Shell :
Plating :
Electroless Nickel
Depth :
29.79 mm
Contact Material :
Copper
Contact Type :
Socket, PC Tail
Filter Feature :
Product Status :
Active
Max Current Rating :
5 A
MIL Conformance :
Shell Size, MIL :
RoHS :
Compliant
Voltage Rating :
Product :
Receptacles
Length :
25.74 mm
Datasheets
805-005-07M15-37SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 37 Positions Solder Gold Electroless Nickel Straight Threaded