805-003-07MT12-26SA
Mfr.Part #
805-003-07MT12-26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS CRIMP
Stock
54
In Stock :
54
Circular Connector Assemblies
Gender :
RCP
Shell Size / Insert Arrangement :
12-26
Contact Gender :
SKT
Number of Positions :
26
Color :
Silver
Body/Shell Style :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Less Contact :
No
Orientation :
N (Normal)
Product Type :
Standard Circular Connector
Shell Material :
Aluminum
Number of Terminals :
26
Shell Plating :
Nickel-PTFE
Product Diameter (mm) :
26.92
Product Length (mm) :
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Series :
Mighty Mouse 805
Product Height (mm) :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Threaded
Wire Size (AWG) :
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
Current Rating (Amps) :
5A
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Features :
Backshell, Strain Relief
Operating Temperature :
-65 to 175 °C
Shell Size, MIL :
Filter Feature :
Maximum Current Rating (A) :
5
DIN Conformance :
Mounting :
Jam Nut
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Depth (mm) :
Shell Finish :
Nickel
Strain Relief :
Empty Shell :
Insert Material :
Insulation Resistance (MOhm) :
AEC Qualified :
Product Length :
30.18 mm
Number of Contacts :
Maximum Contact Resistance (mOhm) :
8
Body Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Brand :
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Base Product Number :
Package :
Bag
Termination Type :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Shell Size :
12
Type :
Circular
Coupling Type :
Threaded
Voltage Rating :
Number of Ports :
1
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Cycle (Cycles) :
500
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Product Category :
Standard Circular Connector
Factory Lead Time :
9 Weeks
Metal
Polarization :
N
Termination Method :
Total Number of Contacts :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel N (Normal) Threaded