805-003-07MT10-13SC
Mfr.Part #
805-003-07MT10-13SC
Description
CONN RCPT FMALE 13POS CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Number of Positions :
13
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Material Flammability Rating :
RoHS :
Details
Color :
Silver
Orientation :
C
Features :
Backshell, Strain Relief
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Current Rating (Amps) :
5A
Backshell Material, Plating :
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
10-13
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Nickel C Threaded