805-003-07MT10-13PA
Mfr.Part #
805-003-07MT10-13PA
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
43
In Stock :
43
Insert Material :
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
13 Position
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
5 A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Circular MIL Spec Connector
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
13
Aluminum
Coupling Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size :
10
MIL Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Shell Plating :
Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Circular MIL Spec Connector
Shell Style :
Jam Nut
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
Crimp
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Termination Type :
RoHS :
Details
DIN Conformance :
Backshell Material, Plating :
Shell Size - Insert :
10-13
Shell Finish :
Nickel
Product :
Receptacles
Subcategory :
Circular Connectors
Filter Feature :
Active
Factory Lead Time :
9 Weeks
Color :
Silver
Body/Shell Style :
Receptacle
Mounting Style :
CABLE
Contact Gender :
Pin (Male)
Mixed Contacts :
Features :
Backshell, Strain Relief
Package :
Bulk
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 13 Position Positions Crimp Gold Nickel N (Normal) Threaded